Cryptos: 32,782

Exchanges: 9,723

Market cap: $3.65T 1.50%

24h vol: $169.04B

Dominance: BTC: 55.13% ETH: 12.92%

Fear & Greed: 79/100

Cijena

Ethereum Cijena ETH

Pregled tržišta

CIJENA

$3,859.86

Tržišna kapitalizacija

$464,908,674,733

Vol 24h

$6,986,325,784

Vol / Tržišna kapitalizacija

0.02

Promjena 24h

-1.55%

24h Prosjek

$3,896.97

Cirkulirajuća opskrba

120,446,900

Maksimalna opskrba

Uncapped

O kriptovaluti Ethereum (ETH)

Kratka povijest

Izvorni koncept Ethereuma predstavljen je 2013. godine od strane Vitalika Buterina s izdavanjem Ethereum bijele knjige, a 2015. godine Ethereum platforma je lansirana od strane Buterina i Josepha Lubina zajedno s nekoliko drugih suosnivača.

Ethereum se opisuje kao svjetski programabilni blockchain i pozicionira se kao elektronska, programabilna mreža na kojoj svatko može izgraditi kriptovalute i decentralizirane aplikacije. Za razliku od Bitcoina koji ima maksimalnu cirkulaciju od 21 milijun novčića, količina ETH-a koja se može stvoriti je neograničena, iako vrijeme koje je potrebno za obradu bloka ETH-a ograničava koliko ethera može biti proizvedeno svake godine.

Još jedna razlika između Ethereuma i Bitcoina je način na koji mreže tretiraju naknade za obradu transakcija. Te naknade poznate su kao gas na Ethereum mreži i plaćaju ih sudionici u Ethereum transakcijama. Međutim, naknade povezane s Bitcoin transakcijama apsorbira šira Bitcoin mreža. Osim toga, iako i Bitcoin i Ethereum trenutno koriste mehanizam konsenzusa Proof-of-Work, Ethereum se postepeno prelazi na drugi konsenzusni algoritam poznat kao Proof-of-Stake, koji troši znatno manje energije.

ETH u praksi

Jer ETH djeluje više kao korisnički token nego kao vrijednosni token, njegova opskrba je tehnički beskonačna, iako se ovaj inflacijski krivulja dramatično usporava tijekom vremena. Teoretski gledano, Ether će uvijek biti tražen, što znači da inflacija ne bi trebala devalvirati imovinu izvan upotrebe, stoga Ether konstantno ulazi u cirkulaciju u obliku nagrada za rudarenje.

Rudari dobivaju naknadu za transakciju koja se zove gas. Gas plaća korisnik koji inicira transakciju rudaru koji validira transakciju – potičući buduće rudarenje i sigurnost mreže. Budući da se Ethereum mreža toliko koristi, naknade za gas mogu biti prilično visoke. To je zato što blok može sadržavati samo određenu količinu gasa koja varira ovisno o vrsti i iznosu transakcije. Kao rezultat toga, rudari će odabrati transakcije s najvišim naknadama za gas, što znači da korisnici konkuriraju kako bi prvi potvrdili transakcije. Kada Ethereum prijeđe na Proof-of-Stake model, umjesto rudara koji provjeravaju transakcije, mreža će koristiti vlasnike značajnih udjela za provjeru transakcija.

Tokeni koji su najviše narasli

TOP 5

Tokeni koji su najviše pali

SAZNAJTE VIŠE

Najčešće postavljena pitanja

Koja je najviša cijena Ethereum-a?

Najviša cijena Ethereum-a bila je 4878.26$ na datum 01.12.21.

Koja je najniža cijena Ethereum-a?

Najniža cijena Ethereum-a bila je 0.432979$ na datum 20.10.15.

Koja je trenutna cijena Ethereum-a?

Trenutna cijena Ethereum-a je $3,859.86 na današnji datum 14.12.2024.

Kako mogu kupiti Ethereum?

Ethereum možete jednostavno kupiti na jednoj od najpopularnijih i najsigurnijih platformi za trgovanje – Binance. Binance je najveća svjetska mjenjačnica kriptovaluta po volumenu trgovanja, što znači da možete biti sigurni da ćete dobiti najbolje cijene i brzu realizaciju transakcija. Osim toga, Binance nudi širok spektar alata za trgovanje, kao i niz sigurnosnih značajki koje štite vaše ulaganje.

Ako još nemate račun, možete se registrirati putem ovog posebnog linka i početi trgovati odmah. Korištenjem ovog linka možete ostvariti i posebne pogodnosti, poput popusta na naknade za trgovanje!"