Cryptos: 34,312
Exchanges: 10,336
Market cap: $2.65T 0.59%
24h vol: $77.92B
Dominance: BTC: 63.02% ETH: 7.24%
Fear & Greed: 30/100
Kako Bitcoin postaje sve priznatiji kao potencijalna nacionalna rezervna imovina, kripto zajednica mora osigurati da ostane dostupna javnosti i vjerna svojim decentraliziranim korijenima. Uspon Bitcoina (BTC) kao strateške rezerve postaje sve važnija tema, posebno s obzirom na velike korake koje poduzimaju SAD i druge nacije.
Ovo bi predstavljalo važnu prekretnicu u putovanju Bitcoina, ali i otvara značajna pitanja o dostupnosti i demokratizaciji digitalnih imovina. Kako kriptovaluta koja je započela s devet stranica bijelog papira Satoshi Nakamota postaje priznata imovina svjetskih financijskih moćnika, važno je pomno pratiti potencijalne implikacije ovog pomaka.
Prijelaz Bitcoina u status strateške rezervne imovine bio bi ogroman pozitivan korak. To bi demonstriralo izvanredan potencijal digitalnih imovina, osobito kroz Bitcoinovu integraciju u nacionalne rezerve, čime bi se pozicionirao uz bok tradicionalnim strateškim imovinama kao što su zlato i nafta. Ova bi promjena potencijalno natjerala centralne banke diljem svijeta da prepoznaju Bitcoin kao kvalificiranu imovinu i prošire svoje povezane financijske usluge.
Međutim, postoji zabrinutost da bi Bitcoin, ako bi postao nacionalna rezervna imovina, mogao završiti “zaključan” u hladnim trezorima centralnih banaka, što bi smanjilo njegovu tržišnu dostupnost. Povijest zlata ilustruje ovaj scenarij: u 19. stoljeću zlato je imalo dvostruku ulogu državne i javne financijske imovine. Međutim, Izvršna naredba 6102 iz 1933. godine zabranila je privatno posjedovanje zlata, prisiljavajući građane SAD-a da predaju svoje zlatne rezerve Federalnim rezervama. Slično tome, postoji rizik da bi Bitcoin mogao postati “novo zlato” u uvjetima ograničenog pristupa i upitne financijske upotrebe.
Kako bismo očuvali vrijednost Bitcoina u budućnosti, on mora postati još otvoreniji i dostupniji, omogućujući sve većem broju ljudi da ga posjeduju i koriste. Razvoj otvorenog Bitcoin sustava ostaje ključan za princip “decentraliziranih financija” ili DeFi, što znači da bi u okviru potencijalnih nacionalnih Bitcoin rezervi, zajednica DeFi trebala zagovarati pristupačne, otvorene Bitcoin rezerve.
Poduzetnički projekte trebaju raditi zajedno s tradicionalnim financijama i kripto industrijom kako bi uspostavili sustav otvorenih Bitcoin rezervi, koji bi integrirao ovu imovinu u stvarne ekonomske aktivnosti i kontinuirano hvatao novu vrijednost. Budućnost Bitcoina ovisi o očuvanju njegovih temeljnih načela pristupačnosti i decentralizacije, dok se prilagođava svojoj evoluirajućoj ulozi unutar globalnog financijskog sustava.