Cryptos: 34,312
Exchanges: 10,336
Market cap: $2.65T 0.59%
24h vol: $77.92B
Dominance: BTC: 63.02% ETH: 7.24%
Fear & Greed: 30/100
Prema odvjetniku Ethanu Ostroffu iz odvjetničke tvrtke Troutman Pepper Locke, američki Ured za zaštitu potrošača (CFPB) vjerojatno će preuzeti manju ulogu u regulaciji kriptovaluta. Istovremeno, druge savezne agencije poput Komisije za vrijednosne papire i burzu (SEC) te savezni regulatori postupno će preuzimati veću ulogu u kreiranju politike za sektor kriptovaluta.
“Imajući u vidu trenutačnu administraciju, smatram da je vrlo vjerojatno da ćemo svjedočiti značajnom povlačenju CFPB-a u kontekstu aktivnosti drugih regulatora,” izjavio je Ostroff za Cointelegraph.
Državni regulatori također imaju ovlasti prema Zakonu o zaštiti potrošača da preuzmu određene regulatorne uloge, iako neke funkcije ostaju pod nadzorom CFPB-a zbog zakonskih odredbi. Ostroff ističe kako bi New York Department of Financial Services (NYDFS) i California Department of Financial Protection and Innovation (DFPI) mogli postati vodeći regulatori kriptovaluta na državnoj razini.
Premda bi CFPB mogao doživjeti smanjenje svoje uloge tijekom Trumpove administracije, Ostroff naglašava da agencija neće biti u potpunosti ukinuta zbog “zakonom propisanih obveza i zahtjeva” koji zahtijevaju odobrenje Kongresa za takve promjene.
Trumpova administracija cilja na CFPB kao dio šireg plana Ministarstva za učinkovitost vlade, s ciljem smanjenja državne potrošnje i federalnog duga.
Russell Vought, koji je nedavno preuzeo vodstvo CFPB-a, najavio je velika smanjenja financiranja i operacija samo nekoliko dana nakon što je preuzeo dužnost u veljači 2025.
Senatorica Massachusettsa, Elizabeth Warren, kritizirala je Elona Muska za razgradnju CFPB-a, agencije čiji je osnivač još 2007. godine. Warren je opisala Muska kao “pljačkaša banaka” te izjavila da je Trumpova administracija demontirala CFPB kako bi oslabila pravila zaštite potrošača i ojačala kontrolu nad financijskim sustavom.
U intervjuu za Mother Jones u veljači 2025., senatorica je naglasila da izvršna vlast nema zakonsku ovlast potpuno ukinuti CFPB, već da je za to nužno odobrenje Kongresa.
Kako se digitalna tržišta nastavljaju razvijati, promjene u regulatornom krajoliku odražavaju prilagodbu državnih i saveznih agencija na svijet kriptovaluta.
Sa sve većom pozornošću na kriptopolitička pitanja, nadolazeće promjene regulacije mogle bi značajno utjecati na tržište kriptovaluta i njegove sudionike.