Cryptos: 33,505
Exchanges: 9,914
Market cap: $3.53T -2.93%
24h vol: $147.65B
Dominance: BTC: 57.45% ETH: 10.97%
Fear & Greed: 60/100
Rezervna banka Indije (RBI) radi na proširenju svoje platforme za prekogranična plaćanja, omogućujući trenutačnu nagodbu dodavanjem novih trgovačkih partnera u Aziji i na Bliskom istoku. Indija, koja već ima sporazume sa susjednim zemljama kao što su Šri Lanka, Bhutan i Nepal, sada planira uključiti Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) u svoj program prekogranične nagodbe.
Uz to, Indija istražuje upotrebu central bank digital currencies (CBDCs) kao primarni mehanizam nagodbe unutar svog prekograničnog rješenja plaćanja. Trenutno je Reserve Bank of India’s CBDC rješenje na razini banke, a ne široko prihvaćena potrošačka digitalna valuta središnje banke. Međutim, banka bi mogla proširiti upotrebu CBDC-a da uključi maloprodajne potrošače u budućnosti, iako još nisu objavili vremenski okvir za masovnu maloprodajnu verziju CBDC-a.
Indija je jedan od najvećih zagovornika CBDC-a globalno, zajedno s članovima BRICS-a poput Kine i Rusije. Indija je počela istraživati mogućnosti CBDC-a 2020. godine, a 2022. godine Reserve Bank of India započela je testiranje razvoja CBDC-a kroz pilot programe. U veljači 2024. guverner Reserve Bank of India, Shaktikanta Das, izjavio je da banka radi na offline rješenjima za digitalnu rupiju, kako bi potaknula upotrebu CBDC-a u brojnim ruralnim područjima Indije koja nemaju stabilnu internetsku povezanost.
Kasnije te godine, Indija je objavila da je okupila približno 5 milijuna korisnika u sklopu pilot programa digitalne rupije. Na Globalnoj konferenciji o digitalnoj javnoj infrastrukturi i inovativnim tehnologijama, Shaktikanta Das rekao je da nije potrebno žuriti s pretvaranjem pilot programa digitalne rupije u standardizirani, sustavski CBDC za indijsko stanovništvo.
Planovi za interoperabilnost su pri vrhu prioriteta RBI-a. Oni žele napraviti suverene CBDC sheme interoperabilnijima usvajanjem sustava “plug-and-play”, što bi omogućilo neometane i efikasne transakcije između različitih sustava.
Prihvaćanje digitalnih valuta centralnih banaka izazvalo je kritike od strane zagovornika privatnosti, aktivista za ljudska prava i onih koji cijene osobne slobode. Kritičari tvrde da opasnosti koje dolaze iz središnje kontroliranih digitalnih ledgera i potencijal zloupotrebe od strane vlada daleko nadmašuju bilo kakve troškove ili prednosti efikasnosti.