Cryptos: 33,430

Exchanges: 9,891

Market cap: $3.57T 1.05%

24h vol: $177.36B

Dominance: BTC: 57.16% ETH: 11.13%

Fear & Greed: 66/100

  • 30 December 2024

Europska unija priprema se za potpuni početak primjene propisa o kriptovalutama, ali još uvijek postoji mnogo nejasnoća oko Tetherovog stablecoina USDt. Coinbase, američka kripto burza, uklonila je Tetherov USDt s popisa sredinom prosinca 2024. godine, navodeći usklađenost s europskim propisom Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA). Nakon Coinbaseovog poteza, trgovanje s USDt je i dalje nastavljeno u EU, a mnoge burze čekaju daljnja pojašnjenja od europskih vlasti o usklađenosti USDt s MiCA.

Regulatori EU još uvijek nisu izričito naveli je li USDt u skladu s MiCA, što ne znači da stabilecoin nije smatran neusklađenim u Europi. Juan Ignacio Ibañez, član Tehničkog odbora MiCA Crypto Aliance, naglasio je da nedostatak izričitih izjava ne znači automatsku usklađenost.

Coinbaseova odluka mogla bi odražavati proaktivan pristup kako bi se izbjegli rizici u vezi s usklađenošću ili regulatornom nesigurnošću. No, očekuje se da će daljnje uklanjanje USDt s popisa u EU uslijediti nakon 30. prosinca 2024., iako neki igrači na tržištu možda pribjegavaju “čekanju na stav” regulatora.

Europska agencija za vrijednosne papire i tržišta (ESMA), krovni nadzor nad MiCA usklađenošću, odbila je komentirati vidi li USDt kao ograničen stabilecoin prema MiCA-u.

ESMA-ine “prijelazne mjere” omogućuju entitetima koji već pružaju usluge s kripto imovinom prema postojećem zakonu u njihovim jurisdikcijama da nastave s radom do 1. srpnja 2026. Ako se u tom razdoblju ne postigne formalna autorizacija prema MiCA, poslovanje neće biti dozvoljeno.

Prema prijelaznim mjerama, različite članice EU imat će različite vremenske okvire, što bi moglo dovesti do raznolikih razina zaštite potrošača na tržištu kripto-usluga. Tako, primjerice, Francuska i Estonija imat će 18-mjesečno razdoblje prijelaza, dok će Španjolska i Grčka imati 12-mjesečno razdoblje.

U kontekstu nedostataka likvidnosti i regulatornih zamki, igrači na tržištu moraju pažljivo kormilariti trenutnim nesigurnostima vezanim uz MiCA zakonodavni okvir.

Sve to ukazuje na izazovan period za kripto pružatelje usluga, gdje će bilo kakvi nagli ili nepromišljeni potezi ali i stagnacija mogli prouzročiti znatne gubitke za korisnike i poslove, pogotovo s obzirom na prijelazne mjere i potencijalne regulatorne promjene. Izazovi i prilike koje MiCA predstavlja bit će test za cijeli kripto sektor u EU.