Cryptos: 33,505
Exchanges: 9,914
Market cap: $3.53T -2.93%
24h vol: $147.65B
Dominance: BTC: 57.45% ETH: 10.97%
Fear & Greed: 60/100
Dr. XinXin Fan, voditelj kriptografije u IoTeX-u, zajedno s kolegama, objavio je istraživački rad pod nazivom “Enabling a Smooth Migration Towards Post-Quantum Security for Ethereum”. Rad je nagrađen kao najbolji na Međunarodnoj konferenciji za blockchain 2024. godine. Oni zagovaraju upotrebu hash-based zero-knowledge tehnologije kao najprikladniji način da se osigura Ethereum mreža i slični kriptografski sustavi protiv prijetnji kvantnim računalima.
U intervjuu za Cointelegraph, Dr. Fan objašnjava kako su trenutni blockchain sustavi koji koriste elliptical curve digital signature algorithms (ECDSA) ranjivi na kvantne napade. Ranjivost se može adresirati dodavanjem hash-based zero-knowledge proofa, poput zero-knowledge scalable transparent argument of knowledge (zk-STARK), svakom transakciji.
Dr. Fan ističe da ovaj pristup omogućava korisnicima da nastave koristiti svoje postojeće novčanike, uz dodatak zero-knowledge proofa koji garantira sigurnost od kvantnih napada. On naglašava važnost ravnoteže između sigurnosti i korisničkog iskustva kako bi prelazak na post-kvantne standarde bio pravovremen i učinkovit.
Prijetnja kvantnim računalima u 2024. godini postaje sve stvarnija, jer je Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) nedavno odredio rok za prelazak postojećih sustava na post-kvantne kriptografske standarde do 2035. godine. Iako neke izvještaje sugeriraju da su istraživači u Kini uspjeli prodrijeti u kriptografske algoritme koristeći kvantno računalo, analiza pokazuje da su njihova dostignuća još uvijek daleko od ugrožavanja suvremenih enkripcijskih standarda s ključevima duljine 2048 do 4096 bitova.
Drugi istraživači se slažu da je prijetnja kvantnih računala, u sadašnjem trenutku, pretjerana, uzimajući u obzir znatan jaz između trenutnih mogućnosti kvantnih računala u faktorizaciji brojeva i duljina modernih enkripcijskih ključeva. Prema tome, iako prijetnja još nije neposredna, zajednica blockchaina mora se pripremiti za budućnost u kojoj kvantna računala mogu doista probiti trenutne sigurnosne standarde.
Dr. Fanov rad nudi model koji osigurava ZK-proving servis, čime nastoji olakšati i ubrzati migraciju na post-kvantnu sigurnost bez ugrožavanja korisničkog iskustva. To je ključno za osiguranje da Ethereum i slični sustavi ostanu sigurni i relevantni u eri kvantnih tehnologija.
U konačnici, dok NIST savjetuje institucije da preuzmu kvantno otporne mjere prije 2035. godine, Dr. Fanov rad pokazuje put prema budućnosti u kojoj se sigurnosni standardi i praktične mogućnosti međusobno usklađuju, koristeći napredne tehnike poput zk-STARK za osiguranje kriptografskih sustava.