Cryptos: 33,505

Exchanges: 9,914

Market cap: $3.53T -2.93%

24h vol: $147.65B

Dominance: BTC: 57.45% ETH: 10.97%

Fear & Greed: 60/100

  • 28 November 2024

Centralne banke diljem svijeta suočavaju se s rastućim pritiskom da moderniziraju svoje financijske sustave ili riskiraju zaostajanje u utrci za digitalnu valutu. Ovo bi moglo imati ozbiljne implikacije na međunarodnu sigurnost i financijsku stabilnost. Nedavno je guverner Banke Engleske, Andrew Bailey, najavio ubrzanje napora za stvaranje digitalne valute središnje banke (CBDC) u Ujedinjenom Kraljevstvu. Takva digitalna valuta bila bi dostupna javnosti, a napori su dio šireg plana razmotrenog još početkom 2023. godine.

Opasnost leži u činjenici da fintech kompanije, vođene inovacijama i često slabije regulirane od strane globalnih tržišta, mnogo brže razvijaju digitalna rješenja nego same centralne banke. Ovakvo stanje predstavlja prijetnju stabilnosti, sigurnosti i privatnosti globalnih financijskih tržišta ako se ne regulira na odgovarajući način. S napredovanjem digitalnog novca, centralne banke i financijske institucije moraju modernizirati svoju tehnologiju i prihvatiti inovacije proizašle iz Web3 ekosustava u sigurnom, kontroliranom i transparentnom regulatornom okviru.

Bez napredovanja, ove institucije riskiraju ne samo propuštanje prilika već i izlaganje rizicima koje sofisticirana rješenja privatnog sektora mogu iskoristiti. Decentralizirani sustavi, s milijunima korisnika koji doprinose sigurnosti i razvoju ove nove infrastrukture, mogu nadmašiti tradicionalne institucije svojom brzinom i transparentnošću.

Izazov za centralne banke leži u potrebi da predvode definiranje sigurnih, odgovornih financijskih okvira. Prednost koju imaju “slabije regulirane tehnološke firme” koje spominje Bailey je sposobnost postizanja veće inovacije zaobilaskom strogih i restriktivnih regulacija. Autohtone fintech kompanije koriste najnovije tehnologije, s adaptivnim sustavima koji integriraju napredak Web3 i decentraliziranu infrastrukturu, dok centralne banke rade s naslijeđenim sustavima i duboko ukorijenjenim praksama.

Tradicionalni financijski sustavi suočavaju se s potrebom za inovacijama vođenim sigurnošću koje su usklađene, ali fleksibilne. Centralne banke imaju priliku redefinirati sigurnost digitalne valute, uz spremnost na međunarodnu suradnju kako bi se osigurali standardi privatnosti, sigurnosti i pristupačnosti. Laganje nije samo izgubljena prilika, već i uvod u moguće ugroze koje bi sofisticirani privatni sektor mogao iskoristiti protiv tradicionalnih financijskih institucija. To ostavlja centralnim bankama mogućnost da budu ne samo zaštitnici potrošača, već i predvodnici inovacija.

U konačnici, prilagodba novim tehnologijama i inovacijama mogla bi omogućiti veći stupanj financijske uključenosti, poboljšati kontrolu inflacije, prijenos kamatnih stopa i koordinaciju fiskalne politike, čineći svaki oblik oklijevanja još skupljim.